Bruksizm – objawy, przyczyny i leczenie | zyciebezbolu.pl
605 361 713

Bruksizm – objawy, przyczyny i leczenie

Bez kategorii 24 maja, 2023

Bruksizm – objawy, przyczyny i leczenie

Jeśli właśnie uświadomiłeś sobie, że mimowolnie zaciskasz mocno szczęki, albo zgrzytasz zębami, a dodatkowo odczuwasz niepokojące dolegliwości związane z bólami głowy czy szumami w uszach, koniecznie odwiedź stomatologa. Bardzo możliwe, że cierpisz na bruksizm, sprawdź więc, czym jest to schorzenie, jakie są jego objawy, przyczyny i czy można go leczyć np. za pomocą masażu?

Czym jest bruksizm?

Nazwą tą określana jest jedna z parafunkcji, czyli nieświadomie wykonywanej przez narząd żucia czynności, która w tym wypadku jest zaciskaniem i zgrzytaniem. Często dochodzi do tego podczas snu, dlatego jest to trudne do zdiagnozowania, a pojawiające się objawy nie zawsze od razu przywodzą na myśl bruksizm. Dolegliwość ta dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a wśród tej drugiej grupy szczególnie osoby pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. Przypadłości tej nie powinno się lekceważyć, tylko leczyć, gdyż w przeciwnym razie może prowadzić do wielu niepożądanych skutków zdrowotnych.

Najczęstsze objawy bruksizmu

Oprócz najbardziej charakterystycznych objawów bruksizmu takich jak gwałtowne zaciskanie szczęki (które może być nawet 10 razy mocniejsze niż podczas gryzienia twardego pokarmu) i zgrzytanie zębami, symptomami schorzenia mogą być:

  • starte, nadwrażliwe, popękane lub rozchwiane zęby,
  • ból i nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • stany zapalne dziąseł,
  • szumy uszne,
  • bóle głowy i szyi,
  • charakterystyczna kwadratowa szczęka.

Uciążliwość dolegliwości i wynikające z nich problemy zdrowotne powinny być wystarczającą przesłanką do tego, aby poszukać przyczyn choroby oraz specjalistów, którzy wiedzą jak leczyć bruksizm.

Przyczyny bruksizmu

Czynniki doprowadzające do powstania tego zaburzenia nie są do końca znane. Wielu naukowców uważa jednak, że przyczyny powodujące bruksizm często mają związek ze stanem psychicznym, a konkretnie z wywołującym napięcia stresem. Objawy schorzenia mogą też pojawić się na skutek wad zgryzu, przerostu migdałków, niedoborów magnezu, chorób układu pokarmowego, źle dobranych protez lub plomb, czy tak prozaicznej czynności, jak zbyt częste żucie gumy. Ze względu na tak szerokie podłoże tej przypadłości, aby ją leczyć, konieczne może być odwiedzenie wielu różnych specjalistów.

Jak leczyć bruksizm?

Początkiem terapii jest na pewno wizyta u stomatologa, który oceni stan zębów i zdiagnozuje chorobę. Może on zaordynować specjalną zakładaną na czas snu szynę relaksacyjną, która jednak nie likwiduje przyczyn, tylko objawy zaburzenia. Dalsze postępowanie będzie zależało od tego, co jest głównym powodem schorzenia. Jeśli okaże się nim stres, przyda się konsultacja psychologiczna, w przypadku wad zgryzu trzeba udać się do ortodonty, a przerost migdałków omówić z laryngologiem. Jednak niezależnie od powodu wywołującego bruksizm zawsze pomocny będzie profesjonalny masaż twarzy, który rozluźni spięte mięśnie i przyniesie ulgę pacjentowi. Warto podkreślić, że tego typu kuracja w przeciwieństwie do podobnie działającego wstrzykiwanego w okolice żwaczy botoksu jest bezinwazyjna. Fachowo przeprowadzony masaż to doskonałe uzupełnienie leczenia i szansa na pozbycie się uciążliwego problemu.

Zarezerwuj wizytę