CO TO ZNACZY SOMATYZACJA?  | zyciebezbolu.pl
605 361 713

CO TO ZNACZY SOMATYZACJA? 

Bez kategorii 16 lutego, 2023

CO TO ZNACZY SOMATYZACJA? 

Dzień dobry!

Witam Was w Nowym Roku bardzo serdecznie!!!
Dziękuje, że ze mną jesteście:)

Dostaję od Was dużo wiadomości i zapytań. Na które staram się najszybciej i najbardziej kompetentnie jak potrafię odpowiadać.

Pytania od Was skłoniły mnie do refleksji i jeszcze bardziej uwidoczniły PROBLEM z którym większość z Was się boryka. A mianowicie ból, lęk, strach, żal które są skumulowane w Waszych ciałach dając objawy fizyczne, nie poddające się żadnym lekom czy suplementom.
Do tego STRES wszechobecny i permanentny.
Dlatego chciałabym w miesiącu styczniu i lutym stworzyć dla Was kilka krótkich prelekcji, aby ukazać Wam problem i udowodnić, że ze wszystkim lub większością jesteśmy w stanie sobie poradzić:)

Fizjoterapia ma olbrzymie możliwości i wiedzę, jak radzić sobie z problemami ,,duszy”.

Ciało ludzkie to nie tylko kości, powięzi, mięśnie… to również EMOCJE!!! które niezrozumiałe lub źle ,, lokalizowane w ciele” wpływają na nasze życie w sposób fizyczny, namierzalny, konkretnie odczuwany…Mowa tu o SOMATYZACJI.

Co to znaczy SOMATYZACJA? 

Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego SOMATIKOS- CIELESNY, ZWIĄZANY Z CIAŁEM. Oznacza tendencję do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychicznego w formie objawów somatycznych ( cielesnych ) oraz do poszukiwania pomocy medycznej w związku z ich obecnością. Pacjent (osoba) wykonuje mnóstwo badań, mimo że wcześniejsze nie wykazały podstaw do występowania zgłaszanych dolegliwości. Ciężko jest zrozumieć pacjentowi gdzie leży źródło objawów dlatego wykonuje coraz to nowe badania, które w rezultacie nie ukazują prawdziwych przyczyn. 
Do objawów somatycznych należą:

  • bóle brzucha
  • nudności
  • zaparcia
  • zespół jelita drażliwego
  • bóle głowy, migreny
  • kołatanie serca ( tachykardia, ból w klatce piersiowej)
  • duszności
  • bóle kręgosłupa
  • bóle stawów
  • problemy ze snem lub nadmierna senność

problemy ukł. płciowego (brak potencji, zaburzenia cyklu menstruacyjnego)
 
Zaburzenia te są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Ze względu na fizyczne dolegliwości pacjent nie może w pełni realizować ról rodzica, partnera, pracownika czy ucznia.
Brak znalezienia źródła choroby przy badaniach lekarskich wzmaga frustrację i bezradność pacjenta. Tworzy się BŁĘDNE KOŁO! Pacjent jest w permanentnym stresie i lęku o swoje zdrowie i życie. 
Strach wzmaga lęk, lęk wzmaga problemy natury np trzewnej. 

Praca na powięzi, subtelna manipulacja powięziowa ,,uspokaja” ,,wycisza” pozwala spokojnie i bez zbędnych emocji spojrzeć na siebie  i swoje ciało. Wsłuchać się w nie i zrozumieć o co mu chodzi…KTO ZNA CIEBIE LEPIEJ NIŻ TY SAM???

Zapraszam do mojego gabinetu. Abyście zrozumieli i pobyli ze sobą. W każdym z nas drzemie WEWNĘTRZNY LEKARZ….ale o tym następnym razem:)))

Pozdrawiam, trzymajcie się zdrowo!!!

Zarezerwuj wizytę