Terapia manualna – opinie, definicja, wskazania do zabiegu | zyciebezbolu.pl
605 361 713

Terapia manualna – opinie, definicja, wskazania do zabiegu

Bez kategorii 24 maja, 2023

Terapia manualna – opinie, definicja, wskazania do zabiegu

Pacjenci zgłaszający się do gabinetów fizjoterapeutycznych, często spotykają się z zaleceniem poddania się terapii manualnej. Ponieważ termin ten może brzmieć nieco tajemniczo, postaramy się przybliżyć jego znaczenie oraz wskazać, w jakich przypadkach warto spróbować tej metody i co należy robić po zakończeniu leczenia.

Czym jest terapia manualna?

Każdy, kto choć raz doświadczył bólu stawów, kości czy mięśni wie, że szuka się wtedy opinii różnych specjalistów oraz sposobów mogących zlikwidować dolegliwości i przywrócić sprawność. Wśród zaleceń są ćwiczenia rehabilitacyjne, zabiegi fizykoterapii, a w skrajnych sytuacjach nawet operacje. Rehabilitanci zwracają też uwagę, na to, że pomóc może terapia manualna. Co to jest? Najprościej mówiąc, nazwa ta oznacza skupienie się na znalezieniu przyczyn oraz leczeniu dysfunkcji dotyczących narządów ruchu. Terapeuta zaczyna więc od szczegółowej diagnozy pacjenta, na którą składa się przeprowadzenie wywiadu oraz dokładne badanie. Dzięki temu dociera do źródła problemu i może dobrać odpowiednie techniki, wśród których znajdują się m.in. mobilizacje stawowe, manipulacje, masaż czy streching. Jednym słowem specjalista, stosując ucisk na konkretne miejsca, powoduje np. rozluźnienie mięśni czy poprawę ruchomości stawów, a to skutkuje poprawą samopoczucia.

Dlaczego warto poddać się terapii manualnej?

Ta technika nie jest niczym nowym, gdyż znana była już w starożytności.  Jednak jej silny rozwój nastąpił w XX wieku i obecnie często wykorzystuje się ją do leczenia osób odczuwających bóle stawów i mięśni. Pozytywne opinie specjalistów i pacjentów powodują, że terapia manualna cieszy się coraz większą popularnością. Warto podkreślić, że jest to bezinwazyjna i właściwie bezbolesna procedura, która może przynieść bardzo dużą poprawę samopoczucia, a czasem nawet uchronić przed zabiegiem chirurgicznym.

Wskazania do terapii manualnej

Terapia manualna często pojawia się wśród zaleceń kierowanych do pacjentów cierpiących z powodu chorób ortopedycznych i reumatologicznych oraz do osób po kontuzjach skutkujących bólami mięśni czy więzadeł.

Metoda ta przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu takich dolegliwości jak:

  • bóle kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • dyskopatia,
  • ograniczenia ruchomości stawów,
  • przeciążeniowe bóle mięśniowo-stawowe,
  • migreny i zawroty głowy.

Nie ma ogólnych wskazówek, co do tego, jak często powinna być stosowana terapia manualna. Zwykle zależy to od stanu pacjenta i opinii lekarza lub fizjoterapeuty. W ostrych stanach zabiegi mogą być wykonywane nawet kilka razy w tygodniu, a w przypadku chorób zwyrodnieniowych np. co 10 dni.

Co po terapii?

Często przyczyną bólu są nieprawidłowo wykonywane czynności oraz niezdrowe nawyki wywołujące takie zaburzenia jak np. napięcia mięśniowe. Nawet jeżeli według opinii pacjenta i fizjoterapeuty udało się zlikwidować dolegliwości, bardzo ważne jest, aby taka osoba zastosowała się do wskazówek, które zapewne otrzyma po zakończeniu leczenia. Zalecenia po terapii manualnej dotyczą najczęściej nauki tego, jak powinno się postępować w codziennym życiu, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Chodzi tu m.in. odpowiednią pozycję podczas snu lub pracy przy biurku czy umiejętne podnoszenie ciężkich przedmiotów. Czasami wskazane są też określone ćwiczenia, które utrwalą pozytywny efekt zabiegów.

Zarezerwuj wizytę